Forsiden Om foreningen Aktiviteter Opslagstavlen Medlemskab Jagttegn Nyhedsbrev Kontakt Links Blad

  Opslagstavlen

Indlæg, artikler & referater
Spørgsmål & svar
Billedegalleri
Hundehjælpen
Jagtformidling

Så oprandt dagen endelig –
min debut som riffeljæger

Af Birger Bækhus
Medlemsbladet August 2011

En blanding af meget held, en lille smule dygtighed, gjorde at jeg fik min første buk og tilmed en 6-ender.

Jeg var klar i skydestigen, over en time før solopgang, pga. nervøsitet og spænding. Efter 1½ times venten og afsøgning af terrænet med kikkerten, uden at observere noget, kravlede jeg ned, fordi jeg havde hørt en buk i skoven bag mig (på naboarealet) og vel nede på jorden, listede jeg rundt om skovhjørnet, og der stod den og essede, uden at tage notits af min tilstedeværelse.

Desværre stod den med hovedet oppe mellem grene på træerne, så jeg var ikke sikker på om det nu også var en buk. Derfor sneg jeg mig længere ud på marken for at prøve at kønsbestemme den. Pludselig må den have set/hørt eller fået fært af mig, for den stoppede med at æde og stod bare og stirrede på mig. Heldigvis blev den overbevist om at jeg ikke var farlig, så den fortsatte med at esse, men denne gang nede i det saftige nyspirende korn. Det gjorde at tvivlen var væk,– det er en buk, så op med kanonen og fyre den af, (Jeg havde sikret mig at der var kuglefang og frit skud), men i brøkdele af et sekund, så fik jeg den barske realitet i tankerne, hvad nu, hvis den kun bliver anskudt? - og hvad så med brækningen.

Da jeg var helt alene på jagten og kun 2 gange før havde set et dyr blive brækket, kom tanken – kan jeg nu klare det! - Yeps, det kunne jeg.
At det så tog mig over en time at brække den, det kan jeg leve med, for det var uden at jeg lavede noget direkte forkert.

Den er skudt på 65m – 70m afstand og ramt skråt forfra, hvor jeg skød den i ”friskider-stilling”. Efter skuddet, stod den op i 2-3 sekunder, hvor på den væltede om og var død på stedet. Det var en stor glæde for mig, især i betragtning af at jeg var helt alene på jagten.

Da jeg brækkede den, konstaterede jeg at hjertet var ikke eksisterende mere = totalt smadret.

Den er skudt på Møn
Riffel:
Schultz & Larsen ”classic” cal. 30.06,
Kikkert:
Zeiss Duralyt 3-12 X50
Kugle:
Hornady cal.30.06 SPRG 180g SP


Med jægerhilsen. Birger Bækhus