Referat af ordinær generalforsamling i HOOJ den 19. februar 2026. Der var udsendt følgende dagsorden
- Velkomst ved formand
- Valg af dirigent
- Valg af referent
- Valg af stemmetællere.
- Formandens beretning
- Fremlæggelse af revideret regnskab og budget til godkendeIse.
- Indkomne forslag
- Fastsættelse af kontigent
- Valg af bestyrelsesmedlemmer
- Valg af bestyrelsessuppleanter
- Valg af revisor
- Valg af revisorsuppleant
- Eventuelt
Velkomst ved formand.
- Formanden bød velkommen
2. Valg af dirigent
Steen Andersen blev valgt som dirigent.
Dirigenten konstaterede med generalforsamlingens tiltrædelse, at generalforsamlingen var lovlig indkaldt og beslutningsdygtig.
- Valg af referent
Flemming Heegaard blev valgt som referent.
- Valg af stemmetællere
Claus J. og Søren T. blev valgt som stemmetællere.
- Formandens beretning
Formanden aflagde beretning, der vedhæftes.
Der fremkom ingen bemærkninger til beretningen.
- Fremlæggelse af revideret regnskab og budget til godkendelse Formanden gennemgiI‹ regnsI‹abet.
Regnskabet blev enstemmigt godkendt af generalforsamlingen.
Formanden gennemgiI‹ budgettet. Han bemærkede, at der er tilsigtet et nulresultat. Budgettet blev godkendt enstemmigt af generalforsamlingen.
- Indkomne forslag
Der var ikke indkommet nogen rettidige forslag.
- Fastsættelse af kontingent
Formanden foreslog følgende kontingenter
Husstand 130 I‹r.
| Junior | 130 kr. |
| Kursist | 0 kr. |
| Ordinære medI. | 250 kr. |
| Prøvemedl. | 0 kr. |
| Senior | 250 l‹r. |
| Ungdom | 200 kr. |
| Ekstraordinær | 250 kr. |
Al‹tivitetsmedlem uden jagttegn 250 I‹r.
Forslaget blev enstemmigt godkendt af generalforsamlingen.
- Valg af bestyrelsesmedlemmer
Dirigenten oplyste, at bestyrelsen sl‹al bestå af 5 medlemmer.
Christian Bærentsen er på valg og er villig til genvalg
Steen Andersen er på valg og er villig til genvalg Anders Frenk er iI‹ke på valg
Rasmus Klinder er iI‹ke på valg Flemming Heegaard er ikI‹e på valg
Dirigenten konstaterede, at der ikke var andre forslag. Christian Bærentsen og Steen Andersen blev genvalgt.
- Valg af bestyrelsessuppleanter
Karin Nyholm og Claus Petersen blev genvalgt.
11 Valg af revisor
Lars Gottschalk blev valgt som revisor.
- Valg af revisorsuppleant
Martin Damstedt blev valgt som revisorsuppleant.
13 Eventuelt
Formanden orienterede om det forestående møde i DJ og om et møde med jagttegnslærerne. Formanden taI‹kede dirigenten for god ro og orden.
Referent: Flemming Heegaard
Formandens berettning.
Ja, så er der gået endnu et år i Hørsholm og Omegns Jagtforening.
Jeg vil starte med at takke alle de frivillige medlemmer for deres store arbejdsindsats i de enkelte udvalg.
En forening er baseret på frivilligt arbejde og jo flere frivillige der hjælper til, jo bedre bliver foreningen.
Vi kan godt bruge flere frivillige i foreningen, særlig hvis vi skal udvide vores tilbud til medlemmerne.
Foreningen har et meget konstant medlemstal på ca. 650.
Flugtskydningsbanen.
Flugtskydningsbanen er vores helt store aktivitet. Der har i 2025 været rigtig mange skytter ude på banen både medlemmer og skytter fra andre foreninger eller skytter som ikke er medlemmer nogle steder. Med den gode stemning der er på banen, er det også lykkedes at trække nogle ind i foreningen.
Ligeledes har der været flere jagttegnslærer ude med deres elever og det giver også nogle nye medlemmer.
Vi har i år ikke haft de store vedligeholdelsesomkostninger på banen og derfor har vi valgt at investerer i en varmeveksler. Den fungerer rigtigt godt og er til stor glæde for de besøgende. Ligeledes har vi byttet vore gamle 12v kastemaskiner til 2 stk. 220v maskiner.
Det kan godt mærkes og ses at der er kommet flere aktive kvindelige skytter på banen. Det er dog specielt i huset, at dette tydeligt kommer frem.
Vi har her i januar haft besøg af to grever og TV2, så vi glæder os over at få lidt gratis markedsføring på TV2 her inden sommerferien.
Riffelskydning.
Der har været godt gang i riffelskydningen med mange skydedage til glæde for både gamle og nye jægere.
Desværre er vi på dette område blevet påvirket af den barske virkelighed omkring os. Forsvaret skal bruge mere tid på riffelbanen og derfor er der fremadrettet mindre banetid til civilister samtidig med at banelejen er sat væsentligt op.
Vi har derfor i 2026 valgt at skære ned på antallet af skydedage. Det endelige antal er endnu ikke fastlagt men der vil i hvert fald være dage op til den 16. maj og start august.
Hundetræning.
Der har været lidt hundetræning i foråret som har gået godt. Desværre har vores hundetræner været udfordret her i efteråret so der har ikke været nogen aktivitet.
Disse udfordringer er nu overstået og vi håber alle at vi snart kan melde ud omkring opstart af nye hold.
Bue.
Bueafdelingen kører fint og der bliver hele tiden lavet nye tiltag så det ikke er den samme bane man kommer ud til, så det giver rigtig god træning. Der er plads til flere og vi har både instruktører og mulighed for at låne en bue.
Bue banen har altid åben, så når årskortet er betalt, er det bare at komme ud og træne når det passer ind i det daglige program.
Ny jægere.
Ny jæger afdelingen har i år oplevet at der har været meget få ny jægere til deres torsdagsskydninger.
Derfor er antallet af ny jæger skydninger blevet begrænset.
Ny jæger gruppen arbejder på nye tiltag men savner lidt inspiration og frivillig hjælp.
Kniv.
Knivholdet er stadig meget engageret og der er stadig plads til flere. Der er i år blevet opdateret med udstyr og materialer, som kan købes til gode priser. Så det er bare møde op, så får du både hjælp og mulighed for at komme i gang med din selvlavede jagtkniv.
Pigegruppen.
Sidst men bestemt ikke glemt, så er der startet en pigegruppe op.
Jægerinderne fra Hooj.
Der blev i efteråret arrangeret skydedage kun for jægerinder og jeg er sikker på at de nok skal fonde på noget sjovt i 2026.
Så hvis du vil deltage, så find gruppen på facebook.
Kurser/aktiviteter
Vi vil meget gerne holde flere kurser i foreningen, så hvis du har en ide til kursus så planlæg det endeligt. Bestyrelsen vil bakke op.
Det var det forgangne år.
Tak for ordet.
